12 lutego 2011

(nie)Innowacyjna gospodarka 3

Niedawno ukazał się artykuł z dość ostrą wypowiedzią prof. Michała Kleibera prezesa PAN-u na temat polskiej innowacyjności:

http://fakty.interia.pl/polska/news/prezes-pan-oglosil-dekalog-dla-spoleczenstwa,1594678

Program "Mądra Polska" ma pomóc rozruszać polską innowacyjność, która jak wiemy właściwie nie istnieje. O wielu sprawach poruszonych przez Pana prof. Kleibera pisałem we wcześniejszych wpisach. Jednak cieszę się, że ktoś z autorytetem w końcu przebił się do mediów i wyraźnie zaznaczył ważne problemy. Postanowiłem poszukać trochę w internecie różnych wypowiedzi Profesora i trafiłem na takie nagranie:


Proszę tylko zwrócić uwagę na liczbę wyświetleń (tylko trochę ponad 100), więc jest to film unikatowy. Chciałbym rozwinąć tylko jedną myśl Profesora dotyczącą roli mediów w promocji innowacyjności. Pierwszy raz właśnie w mediach usłyszałem, o tej sprawie, o której się powszechnie nie mówi. Nie wiadomo dlaczego media w Polsce skupiają się na zastępczych tematach i nie poświęcają w ogóle uwagi nauce i technice. Nie ma też jakiejkolwiek publicznej debaty na ważne dla Polski tematy. Oto kilka problemów, o których się za bardzo nie mówi w mediach, a jak już to wypowiadają się o nich politycy lub dziennikarze nie mający o nich bladego pojęcia:

- Problemy energetyczne Polski. Za niedługo zostanie wprowadzony podatek od CO2, a polska energetyka powoli się sypie i możliwe będą czasowe black-outy.

- Elektrownia atomowa. Polska ma zbudować elektrownię atomową, a nasze społeczeństwo za bardzo nie wie co to jest, tylko kojarzy się z Czarnobylem.

- Reforma polskiego szkolnictwa od przedszkola do wyższej uczelni.

- Gaz łupkowy. Dlaczego nikt o tym w mediach nie rozmawia z ekspertami, a prezydent naszego kraju publicznie wypowiada się, że gaz łupkowy wydobywa się metodą odkrywkową!?


Od pewnego czasu myślę o powołaniu grupy dyskusyjnej zajmującej się różnymi ważnymi tematami, o których po prostu się nie mówi. Celem działania takiej grupy oprócz dyskusji nad problemami, byłoby wypracowanie ciekawych i innowacyjnych rozwiązań. Na spotkania może przyjść każdy, kto uważa, że warto rozmawiać. Spotkania ruszą prawdopodobnie pod koniec lutego. Szczegóły już wkrótce!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz